11. srpna 2021

V sobotu 15.5. projekt Univerzity Karlovy – Sport bez limitů otevřel v radotínském Ski a Bike centru cyklistickou sezónu nejen nevidomých cyklistů. Této akce se účastnili studenti a absolventi Univerzity Karlovy ale také sportovci z tělovýchovné jednoty Zora Praha.

Za nejisté předpovědi počasí tak vyjížděla skupina cyklistů čítajících pět tandemů, jeden handbike a několik jezdců v roli doprovodu. K vidění byly i protézy účastníků zastupujících Českou školu lyžování amputovaných. Původní plán jarní cyklistické vyjížďky podél břehu Berounky směrem ke Karlštejnu se v jejím průběhu několikrát změnil. To z důvodu dešťů, jež zapříčily, že se koryto řeky rozšířilo natolik, že v některých částech byla cyklistická stezka zcela zatopena a průjezd po ni znemožněn. Časté zastavování, otáčení a hledání alternativní trasy po vedlejších silnicích bylo zkouškou i pro zkušené cyklisty a jejich asistenty. Ti se nakonec zvládli se všemi nástrahami obrubníků, podchodů a zúžení zdárně vypořádat. A to včetně handbiku, kdy s jeho manipulací přes nastražené bariéry pomáhali i dva asistenti najednou. I když se kvůli nastalým komplikacím nepodařilo ujet naplánované kilometry, tak si troufáme tvrdit, že to nemělo vliv na příjemný průběh akce samotné. Odměnou nám bylo polojasné a místy i slunečné počasí, jež rozzářilo tváře dalších cyklistů a sportovců, které jsme mohli během dne potkat.

Samotným závěrem bylo příjemné posezení, zhodnocení celé události a doplnění sil v areálu Ski a bike centra Radotín, kterému děkujeme za poskytnutí zázemí. Podařilo se ujet necelých pětatřicet kilometrů a většina jezdců si odnášela z této otvíračky cyklo sezóny nejen pozitivní zážitek, ale také suvenýr v podobě mírně zabláceného kola i dresu. Zbývá poděkovat asistentům, partnerů a zúčastněným, bez kterých by se tako akce nemohla uskutečnit. Věříme, že současná situace se bude nadále pozitivně vyvíjet a umožní pořádání dalších sportovních ale i společenských událostí podobného rázu.

Za Sport bez limitů

Jaro Tomek