• Aktuality nové - 3 sloupce

Aktuality nové - 3 sloupce

30. října 2024

Vivat Academia! Univerzitní orchestry zahrály na prvním společném koncertu

Vůbec poprvé se spojily orchestry tří univerzit. Betlémská kaple v centru Prahy byla v úterý 29. října svědkem prvního společného koncertu Vivat Academia!, na kterém se představily orchestry Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické.


Orchestr Univerzity Karlovy.
Orchestr Univerzity Karlovy.


Koncert, který si univerzitní hudební tělesa připravila u příležitosti Roku české hudby, tedy roku, kdy si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany, byl rozdělen do tří částí. V každé z nich se představil jeden ze souborů.


Šéfdirigent orchestru UK Haig Utidjian.
Šéfdirigent orchestru UK Haig Utidjian.


Koncert odstartoval orchestr Univerzity Karlovy vedený šéfdirigentem Haigem Utidjianem. Složený je z nadšených amatérských muzikantů z řad českých i zahraničních studujících a čerstvých absolventů UK. Pro koncert v Betlémské kapli si připravili symfonické básně Tábor a Blaník z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany.


Orchestr UK.
Orchestr UK.


Poté se posluchačům představil orchestr ČVUT pod vedením dirigenta Jana Šrámka. Pro tuto příležitost si nastudoval Symfonii g-moll Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert G-dur pro flétnu a orchestr Františka Škroupa, Louisinu polku Bedřich Smetana, Humoresku Antonína Dvořáka a slavný hudební motiv z filmu Sedm statečných, jehož autorem je americký skladatel Elmer Bernstein.


Orchestr ČVUT.
Orchestr ČVUT.


Před tím, než se na podiu připravil orchestr VŠCHT, k posluchačům z řad akademické obce UK, ČVUT a VŠCHT pohovořili představitelé všech tří univerzit. Všechny přítomné pozdravil také prorektor UK Jan Polák a poděkoval všem vystupujícím, kteří se této činnosti věnují ve svém volném čase, za mimořádný kulturní zážitek. Zároveň vyřídil pozdravy od rektorky UK Mileny Králíčkové, která se akce nemohla z vážných důvodů zúčastnit.



„Můj vztah k hudbě, když přemýšlím nad primární emocí, je úžas a obdiv k talentu a virtuozitě hudebníků, kteří pro nás zde dnes hrají, což je ještě umocněno touto majestátní důstojnou aulou, kterou procházely dějiny českého státu, a v neposlední řadě i společenstvím excelentních univerzit ČR. Toto mě naplňuje dojetím, optimismem a nadějí, že možná ne všechno v České republice je tak temné a beznadějné, jak se někdy z médií může zdát,“ zdůraznil prorektor UK Jan Polák.


Rektor VŠCHT Milan Pospíšil, prorektor UK Jan Polák a rektor ČVUT Vojtěch Petráček (zleva).
Rektor VŠCHT Milan Pospíšil, prorektor UK Jan Polák a rektor ČVUT Vojtěch Petráček (zleva).


Poděkování orchestrům připojili i rektor ČVUT Vojtěch Petráček a rektor VŠCHT Milan Pospíšil. Zároveň zauvažovali nad tím, zda by se z této společenské a mimořádné kulturní události nemohla stát každoroční tradice.


Orchestr VŠCHT.
Orchestr VŠCHT.


Pak už následovalo vystoupení orchestru VŠCHT pod vedením dirigenta Dominika Landsingera a jeho nastudování Slovanských tanců, op. 46, č. 7 a č. 8 Antonína Dvořáka a Suity z písní Jaroslava Ježka v aranžmá Jana Kučery. Na závěr připomněli skladbou Babetta z muzikálu Kdyby tisíc klarinetů také dalšího ze slavných letošních hudebních jubilantů – Jiřího Šlitra. Spoluzakladatel divadla Semafor, skladatel, zpěvák, herec, ilustrátor a také absolvent Právnické fakulty UK by se letos v únoru dožil sta let.


TEXT: Helena Zdráhalová

FOTO: Michal Novotný

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám