Snížit počty studujících, kteří fakultu opustí ještě před dokončením studia. To je jeden z hlavních úkolů, který si vytyčil nový děkan Husitské teologické fakulty UK docent Jiří Vogel. Do funkce ho ve čtvrtek 29. června uvedla rektorka UK Milena Králíčková. Slavnostní inaugurace se konala ve Vlasteneckém sále Karolina.
Jiří Vogel přejímá jmenovací děkanský dekret z rukou rektorky UK Mileny Králíčkové.
Jiří Vogel je absolventem HTF UK a knězem Církve československé husitské. Věnuje se systematické teologii. Na HTF UK přednáší vedle dalšího o dějinách dogmatu a teologické filozofii. Dosud byl proděkanem pro studijní záležitosti. O tom, jak se fakulta vyvíjí a jaké jsou její potřeby do budoucna, měl tedy jasnou představu, jak zdůraznil během svého projevu při slavnosti. Vytyčil také několik bodů, kterým by se rád během svého čtyřletého funkčního období věnoval především.
„Za jeden z velkých úkolů fakulty považuji snížení studijních drop-outů. Zájem o studium na fakultě je celkem slušný, ovšem značné množství studentů nedokončuje a předčasně opouští studium. Příčiny jsou různé a zdaleka nejde jenom o studenty, kteří nezvládají studium kvůli vysokým studijním nárokům. Nejde také o problém jenom naší fakulty,“ podotkl nový děkan, který vidí jako možný nástroj proti tomuto jevu zavedení tutoringu. „I naše fakulta bude do budoucna vytvářet model, do kterého budou zapojeni zkušení studenti vyšších ročníků a pravděpodobně i někteří pedagogové,“ vysvětlil.
Připomněl pak, že by chtěl zvýšit počet studentů vyjíždějících do zahraničí a víc se zaměřit na propojení s absolventy fakulty. Uvažuje také o zavedení pregraduálního cizojazyčného programu, který by mohl být realizován i distanční formou. Důraz klade také na vědu a výzkum respektující specifické badatelské potřeby teologické fakulty.
Předseda Akademického senátu HTF UK Jiří Beneš, končící děkanka Kamila Veverková, rektorka Milena Králíčková, nový děkan Jiří Vogel, patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta a někdejší děkan Jan Blahoslav Lášek (zleva).
Akademický senát HTF UK jednomyslně zvolil Jiřího Vogela na svém zasedání 17. dubna, jak během slavnostní inaugurace připomněl předseda fakultního senátu docent Jiří Beneš. Se senátní volbou se následně ztotožnila i rektorka. Čtyřletý mandát Jiřímu Vogelovi započne 1. července. Ve funkci vystřídá dosavadní děkanku docentku Kamilu Veverkovou, která fakultu vedla dvě funkční období, tedy od roku 2015, a byla vůbec první ženou v čele této fakulty. Rektorka UK Milena Králíčková jí poděkovala a vyznamenala ji zlatou pamětní medailí Univerzity Karlovy.
„Dovolte mi poděkovat paní děkance Veverkové. Měla jsem možnost se s ní setkávat v uplynulých téměř devíti a půl letech mého celouniverzitního působení. Již od prvního setkání jsem v ní spatřovala ženu, která má vizi a která ví, kam směřuje ve své akademické dráze. Jako děkanka vždy dokázala vést fakultu správným směrem,“ usmívala se rektorka.
Za službu fakultě poděkoval končící děkance také předseda senátu, který vyzdvihl, jak skvěle fakultu vedla a dokázala vytvořit přátelskou a kolegiální atmosféru, v níž měla vždy přednost spolupráce před soutěživostí. S povděkem také kvitoval to, že k děkance měli všichni vždy dveře otevřené, ať už bylo třeba řešit sebesložitější problém.
„Osm let, po které jste fakultu obětavě vedla, paní děkanko, byla díky vám pro nás, zaměstnance a studenty, klidná a stabilní doba, pro vás asi ne. Ve vedení univerzity jste měla a máte respekt a pro fakultu jste získala mnohé benefity. Spolupráce s akademickým senátem probíhala pravidelně a otevřeně. My v senátu jsme věděli, že dění na fakultě máte pod kontrolou. Vaše podněty byly vždy dobře promyšlené a precizně připravené. Vedla jste fakultu se vší odpovědností a fundovaně. Rozhodovala jste obezřetně po důkladném prostudování všech okolností a vždy s prvotním ohledem na zájmy fakulty, tím nemyslím peníze, ale lidi,“ poděkoval za práci pro fakultu končící děkance předseda senátu Beneš.
O tom, že období, kterým musela fakultu provést, nebylo vždy snadné, hovořila sama končící děkanka. Vzpomínala na složité období zavádění institucionálních akreditací či období pandemie nemoci covid-19, kdy se musela celá akademická obec přesunout do on-line prostoru.
„Postupně jsme akreditovali všechny obory, které se na fakultě realizují. Byla to dlouhá a skutečně složitá cesta, jež vyžadovala mnohé úsilí, které bylo nakonec korunováno úspěchem. Bez týmu, který se mnou pracoval, by to nebylo vůbec možné,“ poděkovala svému týmu končící děkanka.
Připomněla pak také třeba i to, že se během jejího vedení podařilo rekonstruovat budovu fakulty, která byla vybavena novými výtahy a především modlitebnou.
Ačkoliv ve Vlasteneckém sále ve čtvrtek 29. června po osmi letech odevzdala děkanský řetěz, na vedení fakulty se bude dále podílet. Po novém děkanovi totiž převezme jeho dosavadní funkci, stane se tedy proděkankou pro studijní záležitosti.
TEXT: Helena Zdráhalová
FOTO: Vladimír Šigut
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208