• Aktuality nové - 4 sloupce

Aktuality nové - 4 sloupce

7. února 2025

Jak na popularizaci vědy? Tipy rozdávala i hvězda BBC Iain Stewart

Představovat výsledky bádání a srozumitelnou formou je sdílet s širokou veřejností je nedílnou součástí vědecké práce. Jak na to, se mohli zájemci a zájemkyně o popularizaci vědy dozvědět na celodenní konferenci Komunikace vědy 360°. Jako pilotní projekt ji uspořádaly Univerzita Karlova spolu s Akademií věd ČR a ve spolupráci s platformou SciComHub ve čtvrtek 6. února. Konference přilákala desítky zájemců a zájemkyň z celé České republiky, a to nejen vědce a vědkyně, ale i profesionály, kteří se věnují komunikaci vědy nebo PR.



Dopolední část programu se uskutečnila v hlavní budově Akademie věd ČR na pražské Národní třídě. Jako hostitelka posluchače přivítala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.


Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.


„Asi si nemusíme připomínat, že věda a výzkum jsou strašně důležité pro pokrok společnosti. Pro zemi našeho typu, která nemá mnoho přírodních zdrojů, je to ještě důležitější, protože bez dobré vědy a dobrého výzkumu nebude žádná prosperita. Žádný lidský objev se nedostane ke společnosti, pokud bude komunikován pouze prostřednictvím odborných článků a platforem a zůstane tedy, obrazně řečeno, jen v laboratořích. Integrální součástí vědy je nutnost komunikovat její výsledky nejenom mezi vědci a poučenými laiky, ale v rámci celé společnosti, a to i směrem k jejím reprezentantům, ať už legislativcům nebo těm, kteří jsou součástí exekutivy,“ zdůraznila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.


Dopoledním programem konference provázel Daniel Stach z České televize.
Dopoledním programem konference provázel Daniel Stach z České televize.


Její slova pak podtrhl prorektor UK pro koncepci a kvalitu vzdělávání Jan Polák. „Univerzity by měly nejen vytvářet excelentní vědecké výstupy a tvořit špičkový výzkum, ale také zajistit, aby se tyto poznatky dostaly k široké veřejnosti a byly akceptovány. UK jakožto nejlépe hodnocená vysokoškolská instituce nejen v České republice, ale i ve střední a východní Evropě tomuto tématu věnuje velkou pozornost, což se projevuje třeba i tím, že podporuje méně formální aktivity, jako je soutěž FameLab, nebo podporuje organizace vysoceprofilových konferencí, jako je tato. UK si klade za dlouhodobý cíl držet a dále posílit svou roli centra vědecké komunikace, instituce, která podporuje spolupráci mezi vědci, novináři a politiky a dalšími příjemci těchto informací. Jsem přesvědčen, že toto setkání významným způsobem pomůže nejenom tuto misi prohlubovat, ale i rozvíjet budoucí úspěchy České republiky,“ zdůraznil prorektor Jan Polák, který zároveň vyřídil zdravici od rektorky UK Mileny Králíčkové, jež se nemohla z vážných důvodů akce zúčastnit osobně.


Prorektor UK Jan Polák.
Prorektor UK Jan Polák.


Velkou pozornost pak vyvolala přednáška jedné z hlavních hvězd konference, britského popularizátora vědy a geologa Iaina Stewarta. Pro posluchače z České republiky si připravil řadu tipů a nápadů, vycházel přitom z vlastních velkých zkušeností v oblasti popularizace vědy. Iain Stewart se jako spolupracovník BBC podílel na pořadu Rough Science a speciálních sériích Horizon – Helike: The Real Atlantis a Earthquake Storms. Je autorem řady popularizačních dokumentů, rozhlasových pořadů i akademických publikací. Doktorát získal na University of Bristol a vedle popularizační práce vyučuje na University of Plymouth.


Iain Stewart spolupracoval s BBC.
Iain Stewart spolupracoval s BBC.


O zvlášnostech popularizace výsledků výzkumu ve společenských a humanitních vědách hovořila socioložka ze Sociologického ústavu AV ČR Paulína Tabery, která se věnuje metodologii výběrových šetření a výzkumům veřejného mínění. Pravidelně vystupuje v médiích, kde vysvětluje postoje české veřejnosti k různým společenským a politickým tématům a jejich vývoj, a také objasňuje roli průzkumů veřejného mínění v demokracii a jejich správnou interpretaci. Podílela se na několika sociologicko-osvětových projektech ve spolupráci s Českým rozhlasem, jako jsou Rozděleni svobodou, Rozděleni klimatem nebo Společnost nedůvěry.


Socioložka Paulína Tabery.
Socioložka Paulína Tabery.


Na dopolední program pak navázaly odpolední praktické workshopy a panelové diskuze, které se konaly v Kampusu Hybernská. Zájemci se mohli zúčastnit mediálního výcviku pro začátečníky i pro pokročilé, panelové diskuze zaměřené na strategickou komunikaci evropských projektů, workshopu zaměřeného na tvorbu videí a mnoha dalších inspirativních akcí.



Konference přilákala desítky lidí. A jak na závěr podotkla jedna z jejích hlavních organizátorek, proděkanka pro vnější vztahy Fakulty sociálních věd UK Tereza Klabíková Rábová, v této započaté tradici by bylo skvělé pokračovat i v dalších letech.


Proděkanka pro vnější vztahy FSV UK Tereza Klabíková Rábová s prorektorem UK pro vnější vztahy Martinem Vlachem.
Proděkanka pro vnější vztahy FSV UK Tereza Klabíková Rábová s prorektorem UK pro vnější vztahy Martinem Vlachem.


TEXT: Helena Zdráhalová

FOTO: Jana Plavec, AV ČR

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám