Představovat výsledky bádání a srozumitelnou formou je sdílet s širokou veřejností je nedílnou součástí vědecké práce. Jak na to, se mohli zájemci a zájemkyně o popularizaci vědy dozvědět na celodenní konferenci Komunikace vědy 360°. Jako pilotní projekt ji uspořádaly Univerzita Karlova spolu s Akademií věd ČR a ve spolupráci s platformou SciComHub ve čtvrtek 6. února. Konference přilákala desítky zájemců a zájemkyň z celé České republiky, a to nejen vědce a vědkyně, ale i profesionály, kteří se věnují komunikaci vědy nebo PR.
Dopolední část programu se uskutečnila v hlavní budově Akademie věd ČR na pražské Národní třídě. Jako hostitelka posluchače přivítala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
„Asi si nemusíme připomínat, že věda a výzkum jsou strašně důležité pro pokrok společnosti. Pro zemi našeho typu, která nemá mnoho přírodních zdrojů, je to ještě důležitější, protože bez dobré vědy a dobrého výzkumu nebude žádná prosperita. Žádný lidský objev se nedostane ke společnosti, pokud bude komunikován pouze prostřednictvím odborných článků a platforem a zůstane tedy, obrazně řečeno, jen v laboratořích. Integrální součástí vědy je nutnost komunikovat její výsledky nejenom mezi vědci a poučenými laiky, ale v rámci celé společnosti, a to i směrem k jejím reprezentantům, ať už legislativcům nebo těm, kteří jsou součástí exekutivy,“ zdůraznila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Dopoledním programem konference provázel Daniel Stach z České televize.
Její slova pak podtrhl prorektor UK pro koncepci a kvalitu vzdělávání Jan Polák. „Univerzity by měly nejen vytvářet excelentní vědecké výstupy a tvořit špičkový výzkum, ale také zajistit, aby se tyto poznatky dostaly k široké veřejnosti a byly akceptovány. UK jakožto nejlépe hodnocená vysokoškolská instituce nejen v České republice, ale i ve střední a východní Evropě tomuto tématu věnuje velkou pozornost, což se projevuje třeba i tím, že podporuje méně formální aktivity, jako je soutěž FameLab, nebo podporuje organizace vysoceprofilových konferencí, jako je tato. UK si klade za dlouhodobý cíl držet a dále posílit svou roli centra vědecké komunikace, instituce, která podporuje spolupráci mezi vědci, novináři a politiky a dalšími příjemci těchto informací. Jsem přesvědčen, že toto setkání významným způsobem pomůže nejenom tuto misi prohlubovat, ale i rozvíjet budoucí úspěchy České republiky,“ zdůraznil prorektor Jan Polák, který zároveň vyřídil zdravici od rektorky UK Mileny Králíčkové, jež se nemohla z vážných důvodů akce zúčastnit osobně.
Prorektor UK Jan Polák.
Velkou pozornost pak vyvolala přednáška jedné z hlavních hvězd konference, britského popularizátora vědy a geologa Iaina Stewarta. Pro posluchače z České republiky si připravil řadu tipů a nápadů, vycházel přitom z vlastních velkých zkušeností v oblasti popularizace vědy. Iain Stewart se jako spolupracovník BBC podílel na pořadu Rough Science a speciálních sériích Horizon – Helike: The Real Atlantis a Earthquake Storms. Je autorem řady popularizačních dokumentů, rozhlasových pořadů i akademických publikací. Doktorát získal na University of Bristol a vedle popularizační práce vyučuje na University of Plymouth.
Iain Stewart spolupracoval s BBC.
O zvlášnostech popularizace výsledků výzkumu ve společenských a humanitních vědách hovořila socioložka ze Sociologického ústavu AV ČR Paulína Tabery, která se věnuje metodologii výběrových šetření a výzkumům veřejného mínění. Pravidelně vystupuje v médiích, kde vysvětluje postoje české veřejnosti k různým společenským a politickým tématům a jejich vývoj, a také objasňuje roli průzkumů veřejného mínění v demokracii a jejich správnou interpretaci. Podílela se na několika sociologicko-osvětových projektech ve spolupráci s Českým rozhlasem, jako jsou Rozděleni svobodou, Rozděleni klimatem nebo Společnost nedůvěry.
Socioložka Paulína Tabery.
Na dopolední program pak navázaly odpolední praktické workshopy a panelové diskuze, které se konaly v Kampusu Hybernská. Zájemci se mohli zúčastnit mediálního výcviku pro začátečníky i pro pokročilé, panelové diskuze zaměřené na strategickou komunikaci evropských projektů, workshopu zaměřeného na tvorbu videí a mnoha dalších inspirativních akcí.
Konference přilákala desítky lidí. A jak na závěr podotkla jedna z jejích hlavních organizátorek, proděkanka pro vnější vztahy Fakulty sociálních věd UK Tereza Klabíková Rábová, v této započaté tradici by bylo skvělé pokračovat i v dalších letech.
Proděkanka pro vnější vztahy FSV UK Tereza Klabíková Rábová s prorektorem UK pro vnější vztahy Martinem Vlachem.
TEXT: Helena Zdráhalová
FOTO: Jana Plavec, AV ČR
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208