• Aktuality nové - 4 sloupce

Aktuality nové - 4 sloupce

16. ledna 2025

Univerzita Karlova jednala s francouzskými partnery o společných projektech

Francouzská delegace vedená velvyslancem Jeho Excelencí Stéphanem Crouzatem se sešla se zástupci Univerzity Karlovy, v čele s rektorkou Milenou Králíčkovou. Společně se zabývali praktickými záležitostmi aliance 4EU+, prohloubením spolupráce v otázkách zahraničních výjezdů v rámci Erasmu+ anebo novými společnými projekty.


Na pracovní schůzku zavítala do Karolina francouzská delegace v čele s velvyslancem Jeho Excelencí Stéphanem Crouzatem. Jednání za Univerzitu Karlovu vedla rektorka Milena Králíčková
Na pracovní schůzku zavítala do Karolina francouzská delegace v čele s velvyslancem Jeho Excelencí Stéphanem Crouzatem. Jednání za Univerzitu Karlovu vedla rektorka Milena Králíčková


„Těší mě, že máme s francouzským velvyslancem společný zájem na užší spolupráci na poli vzdělávání a vědy. J. E. Stéphan Crouzat se zajímal o evropskou univerzitní alianci 4EU+, jehož součástí jsou i ´jeho´ Paris Panthéon-Assas University či Sorbonne Université. Jsem ráda, že společně se svými kolegy z Francouzského institutu, kteří pana velvyslance na setkání doprovázeli, vyjádřil podporu vzniku nových aliančních projektů zaměřených na vzdělávání i vědu a výzkum,“ uvedla Milena Králíčková, rektorka UK.




V současné době studuje ve Francii v rámci Erasmu zhruba stovka studentů UK, zatímco francouzských studentů je na Univerzitě Karlově aktuálně přes tři stovky. „I zde vidíme rezervy na obou stranách, které chceme zaplnit,“ konstatovala Eva Voldřichová Beránková, prorektorka pro zahraniční záležitosti UK. O systému přijímání zahraničních studentů na fakulty Univerzity Karlovy informovala francouzské partnery Markéta Martínková, prorektorka pro studijní záležitosti.



Účastníci plodné schůzky v Karolinu probrali i možnosti spolupráce v rámci popularizace vědy. Ostatně je to právě Francie, kdo do univerzit střední Evropy „přivezl“ populární akci pro doktorandy: Ma thèse en 180 secondes (Moje disertace ve 180 vteřinách) – letos se koná již posedmé! Akci pořádá Francouzský institut v Praze ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, asociací Gallica, hlavním sponzorem je firma L’Oréal.

Francouzští partneři se samozřejmě pochlubili i velmi populární Sounds of Science; událostí, na které se setkávají významné osobnosti současné francouzské vědy, včetně nositelů Nobelovy ceny (další ročník je plánován na rok 2026).


Text: Marcela Uhlíková

Foto: Hynek Glos

Datum: 14. ledna 2025

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám