• Aktuality nové - 4 sloupce

Aktuality nové - 4 sloupce

27. září 2024

Devět měsíců ve znamení obnovy akademického života

Univerzita Karlova a Filozofická fakulta UK pomáhá všem potřebným nalézt kroky vedoucí k návratu ze zraněného světa. Proto před pár dny proběhlo Setkání studujících, zaměstnaných a blízkých zasažených událostí na Filozofické fakultě.


 

Výzvy, nabídka pomoci a ujištění podpory

 

V pondělí 23. září pozvala rektorka Milena Králíčková zasažené a jejich blízké na Setkání studujících, zaměstnaných a blízkých zasažených událostí na Filozofické fakultě do Karolina. Univerzita Karlova je se zasaženými v pravidelnému kontaktu. Rektorka zopakovala svou výzvu, aby bez váhání využili pomoc, kterou jim univerzita nabízí. Ať už se jedná o psychosociální podporu či o praktickou pomoc nabízenou prostřednictvím Nadačního fondu UK.


„Nesmírně si vážím vaší účasti na tomto setkání. Je pro nás potěšením vidět, jak vám láska a péče vašich nejbližších pomáhá uzdravovat se. My jsme tu proto, abychom vám prostřednictvím individuálního přístupu a řady podpůrných aktivit co nejvíce usnadnili návrat do akademického života, s nezbytnou důvěrou a pocitem bezpečí na půdě naší univerzity,“ poděkovala Milena Králíčková všem přítomným. 


 

Na setkání byla přítomná i Eva Lehečková, děkanka FF UK, která upřesnila, že pomoc v rámci návratu ke studiu je stále dostupná: „Fakulta je připravená pomoci v každé nejistotě, neváhejte se proto na cokoliv zeptat. V rámci týmové spolupráce se stále snažíme nalézat modifikace a podpory pro studující se specifickými potřebami.“ Děkanka Lehečková přítomné ujistila, že ve spolupráci s bezpečnostním odborem rektorátu Univerzity Karlovy rovněž její fakulta činí celou řadu bezpečnostních opatření.


Na nabídku pomoci a podpory vyřčené děkankou Lehečkovou navázala i Andrea Hudáková, proděkanka pro studium a přijímací řízení FF UK. Těm, kteří se zúčastnit nemohli, vzkázala: „Neváhejte a dej nám vědět, co si přejete a potřebujete. Vyjdeme vám maximálně vstříc!“



Bližší informace v oblasti bezpečnostních opatření nabídl Jakub Rákosník, proděkan FF UK pro infrastrukturu, který má aktuálně mimo jiné na starosti právě i rozvoj bezpečnosti na UK: „Realizujeme celou řadu kroků. Ve spolupráci s bezpečnostním odborem univerzity jsme se rozhodli jít cestou školení, vzdělávání a tréninku. Právě dnes například proběhlo takzvané barikádové cvičení, které se bude opakovat každý měsíc. Do praxe také zavádíme Krizový informační svolávací krizový systém a implementujeme úpravy, které vyplynuly z podrobné analýzy všech univerzitních budov – na každém patře fakulty vyčleníme bezpečné místnosti s potřebnou infrastrukturou. A chystáme se na modernizaci vrátnice,“ upřesnil proděkan.


Informační bezpečí a rozvoj Centra resilience UK 

 

Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj, upozornila též na důležitou roli informačního bezpečí: „Na webu univerzity pravidelně zveřejňujeme informace o akcích a aktivitách, které nabízí univerzitní podpůrné centrum UK Point. Chceme, aby všichni studenti i zaměstnanci věděli, že každá životní situace má své řešení. A na jeho hledání není nikdo z naší akademické obce sám,“ zdůraznila Henebergová.  



Rozvoj odolnosti a krizové připravenosti na Univerzitě Karlově je jedním z hlavních cílů Centra resilience UK. Jeho koordinátor Jan Tesárek vyslovil přání: „...aby bylo v budoucnu možné sdílet zkušenosti získané z pilotního fungování centra s dalšími vysokými školami a vzdělávacími institucemi, aby získané poznatky mohly sloužit i ostatním.“

Centrum resilience UK, které funguje od podzimu 2024, bude postupně nabízet kurzy, přednášky i workshopy zaměřené na témata jako je první pomoc, deeskalace konfliktních situací, první psychická pomoc, sebepéče či psychohygiena. Aktivity centra navazují na škálu aktivit, kterou pro studující, zaměstnance a zaměstnankyně pořádá UK Point, jehož je součástí právě i nové centrum.


Nadační fond UK a návrat zpět 

 

Tomáš Vokáč, ředitel Nadačního fondu UK, přítomné informoval o stavu financí, jež se již podařilo rozdělit potřebným: „Na konto fondu díky velkorysosti dárců a dárkyň přišlo zhruba 88 milionů korun. Již polovina byla rozdána v první a druhé etapě. Správní rada aktuálně schválila k rozdělení zbývající polovinu.“ Podstatná část zbylé částky bude podle informací Vokáče rozdělena právě zraněným, pro něž je návrat po tragédii nejtěžší.


 

Probační a mediační služba, kterou na schůzce v Karolinu zastupovaly Jana Mottlová a Ivana Kořínková, podala zasaženým pomocnou ruku téměř ze dne na den. Během následujících devíti měsíců nabídla pozůstalým a raněným kromě jiného i podporu v oblasti krizové intervence. Univerzitě pak stále zprostředkovává své zkušenosti, například i se zvládáním konfliktních situací.

„Na základě získaných informací jsme připraveni i nadále přicházet s konkrétní pomocí Univerzitě Karlově a všem zasaženým prosincovými událostmi. Prosím, přijměte ji naprosto přirozeně. Pomoc ostatních vám pomůže vrátit se zpět k činnostem, na které jste byli zvyklí a k lidem, kteří měli a mají místo ve vašem životě,“ vyzvala Jana Mottlová. 


Text: Marcela Uhlíková

Foto: Vladimír Šigut

Datum: 23. 9. 2024

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám