• Aktuality nové - 4 sloupce

Aktuality nové - 4 sloupce

4. července 2024

Čtyři ze čtyř výzkumných projektů UK uspěly v soutěži ERC CZ


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo ve středu 3. července 2024 výsledky veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích ERC CZ. Soutěž, která poskytuje finanční podporu nadějným a inovativním projektům, se konala již poosmé. Pro Univerzitu Karlovu se letošní ročník ukázal jako velmi úspěšný: podporu získaly všechny čtyři projekty předložené výzkumnými pracovníky UK.


Projekty, výzkumníci a příslušné fakulty jsou následující:



  • Docentka Pavla Brennan Kearns (rozená Čermáková), 2. lékařská fakulta UK, Mírná porucha chování jako cíl pro posílení kognitivní rezervy


Doc. PavlaBrennan Kearns, MD, PhD. je přednostkou Ústavu epidemiologie 2. LF UK. V roce 2013 získala lékařský titul na 3. LF UK. Na Karolinska Institutet ve Stockholmu absolvovala doktorandská studia, s disertační prací Kardiovaskulární onemocnění u demence (2017). Zahraniční stáže absolvovala v National Institute of Health v americké Bethesdě, v Irsku na  Trininity College Dublin, ve Velké Británii na University College London a ve Španělsku na Institute of Global Health. Během působení v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech se podílela na tvorbě Národního akčního plánu ČR pro Alzheimerovu chorobu 2020–2030 a koordinovala projekt Strategie prevence kognitivního poklesu v ČR. Má zkušenosti s výzkumem využívajícím švédské zdravotní registry (např. švédský registr demence, švédský registr srdečního selhání) a populační studie z Evropy (SHARE, HAPPIE) a USA (CARDIA).


V roce 2017 úspěšná docentka z Dvojky získala od Alzheimer nadačního fondu Cenu Jana Bureše za nejlepší publikaci mladých autorů – publikace nese název Subclinical Cardiac Dysfunction and Brain Health in Midlife: CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults) Brain Magnetic Resonance Imaging Substudy, publikovaná v Journal of American Heart Association. Od roku 2018 je vedoucí skupiny Epidemiologie a výzkum pro Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc při ministerstvu zdravotnictví (je autorkou 4. strategického cíle přijatého dokumentu).




  • Profesorka Lucie Doležalová, Filozofická fakulta UK, Inovace a setrvačnost: Konec středověkých písařů


Profesorka Lucie Doležalová působí na Ústavu řeckých a latinských studií FF UK a také na Fakultě humanitních studií UK. Zabývá se pozdně středověkou latinskou literaturou a rukopisnou kulturou. Před nedávnem spolu se svým týmem dokončila velmi úspěšný projekt podpořený Grantovou agenturou ČR, který se zaměřil na osobnost a práci středověkého písaře Kříže z Telče. Za množství kvalitních monografií, které o práci Kříže z Telče badatelská skupina publikovala, ji rektorka UK Milena Králíčková v roce 2022 vyznamenala Cenou Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin (více o celém projektu se dozvíte z rozhovoru s Lucií Doležalovou, který vyšel v magazínu UK Forum).


V projektu Inovace a setrvačnost: Konec středověkých písařů, který získal podporu v programu ERC CZ, se profesorka Doležalová zaměří na období pozdního středověku. „Na příkladu praxe středověkých písařů, kteří pokračovali v náročném opisování rukou i v době, kdy se již rozšířil rychlejší knihtisk, se budeme snažit zodpovědět, proč se tak často bráníme inovacím. Projekt se v rámci studia procesu kulturní transformace na konci středověku zaměří na problematiku setrvačnosti, kterou nově nahlíží jako neutrální, ne jako negativní pojem,“ krátce nastínila hlavní myšlenku svého výzkumného projektu Lucie Doležalová.




  • Docent Stanislav Nagy, Matematicko-fyzikální fakulta UK, Geometrická vícerozměrná a neeuklidovská statistika


„Neparametrické statistické metody se užívají pro analýzu dat, která lze uspořádat podle jejich velikosti na reálné ose. V praxi však často pozorujeme data, která není možné reprezentovat jediným reálným číslem. Příkladem jsou vícerozměrná data, kde je každé pozorovaní tvořeno několika číselnými hodnotami, nebo různé složitější datové sady. V takovém případě klasická neparametrická statistika selhává, protože neumíme smysluplně porovnávat ´velikost´ různých pozorování,“ vysvětluje docent Nagy z katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky MFF UK, jehož projekt se zabývá právě těmi nestandardními přístupy (pro zavedení neparametrické statistiky pro složitější data). „Ukazuje se, že mnoho metod užívaných v neparametrické statistice má ekvivalenty dlouho zkoumané v obecnější matematice. Projekt ERC CZ nám umožní zmapovat tyto málo známé mezidisciplinární přepojení, a aplikovat je pro konstrukci spolehlivých neparametrických metod analýzy složitějších dat,“ shrnuje Stanislav Nagy.




  • Pavel Veselý, Ph.D., Matematicko-fyzikální fakulta UK, Robustní proudové algoritmy versus adaptivní protivníci


„Zabývám se nyní především algoritmy pro analýzu velkých dat, takzvanými proudovými (streaming) algoritmy, kterým stačí jen malá paměť a jeden průchod přes data. Výsledným datovým strukturám se říká skeče, neboť se v malém prostoru snaží zachytit důležité vlastnosti vstupních dat,“ popisuje Pavel Veselý z Informatického ústavu UK s tím, že ERC CZ mu umožní posunout výzkum dál, konkrétně směrem ke skečům robustním proti útokům, jejichž cílem je způsobit velkou chybu. „Ve výzkumu proudových algoritmů jde o nový trend. Z praktického hlediska mi grant zaplatí kvalitního postdoktorandského výzkumníka, kterého jsem snad již našel, a dva nadějné doktorandy, z nichž jeden, Tomáš Domes, u mě dokončuje hezkou diplomku a začne doktorát v říjnu. Takové spolupráce mě baví a těším se na jejich pokračování,“ pochvaluje si Pavel Veselý.


Úplný seznam oceněných projektů naleznete zde nebo můžete navštívit webové stránky, kde se o ERC CZ dozvíte více informací.


Všem oceněným gratulujeme a přejeme hodně štěstí v jejich výzkumu!

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám