• Aktuality nové - 4 sloupce

Aktuality nové - 4 sloupce

26. února 2024

Rektorka Králíčková: Věřím, že se můžeme vzájemně inspirovat

Od prvních dnů vojenského útoku Ruska na Ukrajinu poskytuje Univerzita Karlova podporu studentům a akademikům, kterým se Česká republika stala přechodným domovem. Pro stovku vědců, kteří s Karlovkou spolupracují anebo zde získali studijní stipendia, univerzita dne 26. února 2024 zorganizovala setkání s profesorkou Milenou Králíčkovou, rektorkou UK.



Šlo veskrze o praktickou, pracovní schůzku. Spolu s rektorkou Milenou Králíčkovou se jí zúčastnily též prorektorka pro zahraniční záležitosti Eva Voldřichová-Beránková, prorektorka pro studijní záležitosti Markéta Martínková, zástupkyně společnosti CEFRES Claire Madl a Adéla Jiroudková, vedoucí odboru pro vědu a výzkum UK.



Během akce se účastníci mohli seznámit s konkrétní nabídkou projektů vytvořených převážně na půdě Karlovky, zaměřených na podporu práce vědců z východu Evropy. V úvodu, jen co přítomné ukrajinské akademiky Milena Králíčková přivítala, vyzvala je, aby náležitě zúročili všechny nabídky a pokusili se navázat na přerušenou vědeckou práci, kterou museli na Ukrajině nedobrovolně opustit.


„Spolupráce v pro vás nesnadné době mě nesmírně těší. Zároveň věřím, že se můžeme vzájemně inspirovat: vy můžete být inspirací pro naši Univerzitu Karlovu, my zase pro univerzity vaše, ukrajinské. Dnešní setkání je výchozím bodem pro další intenzivní spolupráci. Každý den jsme připraveni vám pomoci,“ řekla mimo jiné rektorka Králíčková. Přeje si, aby si její ukrajinští kolegové dokázali říci o další informace – jak prostřednictvím vedení univerzity, tak na jednotlivých fakultách. Věří, že příležitosti a tvůrčí zázemí, které Univerzita Karlova ukrajinským akademikům dva roky nabízí, jim pomohou překlenout těžké období a ztráty, jež na vlastních univerzitách utrpěli.   



Podle prorektorky Evy Voldřichové-Beránkové (na fotografii výše) teď nastal správný čas ohlédnout se za uplynulými dvěma lety, kdy podpora vědců z Ukrajiny na Karlovce běží. „Zatím jsme konali spíše spontánně, šlo o přirozenou reakci na šok z války. Teď bychom rádi nastavili struktury, které by – v nejlepším případě napříč celou Českou republikou – fungovaly více systematicky. Potřebné koordinaci propojující všechny univerzity a vysoké školy u nás by se mohla věnovat kupříkladu Česká konference rektorů,“ myslí si prorektorka Voldřichová-Beránková.



„Je skvělé slyšet konkrétní poznatky, dozvědět se, co přesně ukrajinské vědkyně a vědci potřebují,“ zhodnotila hlavní přínos pracovního mítinku Adéla Jiroudková (na fotografiích výše). A dodala: „Vždycky je co zlepšovat, ale jsem ráda, že v rámci evropských programů a podpoře Univerzity Karlovy je možnost získání finančních prostředků na podporu vědců z válkou zmítané země široká.“



Na setkání vystoupila též Claire Madl (na fotografii vlevo) ze společnosti CEFRES (Centre français de recherche en sciences sociales, Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách), s Univerzitou Karlovou a Akademií věd ČR již deset let spolupracuje na poli humanitních a společenských věd. Představila pilíře spolupráce s ukrajinskými výzkumníky, kterými se CEFRES snaží snížit dopad vojenského konfliktu, včetně podpůrných stipendijních programů.



Text: Marcela Uhlíková

Foto: Jan Kolský

Datum: 26. 2. 2024

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám