Nedonošeným novorozencům slouží U Apolináře unikátní plicní ventilátor. Za jeho pořízením stojí Vita et Futura a Be Charity. Přístroj severských výzkumníků dokáže pomoci zachránit dítě od váhy pět set gramů! O dlouhodobé půjčce informovali zástupci kliniky propojené s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy.
Umělá plicní ventilace není v neonatologii pojmem neznámým, už zhruba čtyři desítky let pomáhají přístroje s podporou dechu a dostatečným okysličením organismu předčasně narozeným dětem.
Nejmenším pacientům Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK teď slouží nový, unikátní plicní ventilátor NAVA – Neurally Adjusted Ventilatory Assist. A to díky dlouhodobé zápůjčce, kterou neonatologické jednotce intenzivní péče porodnice v Apolinářské ulici získalo od nadačního fondu Vita et Futura, s finanční podporou nadace Be Charity.
Jedinečnost NAVA ventilátoru spočívá v jeho přizpůsobivosti potřebám a aktuálnímu stavu miminka. To umožňuje senzor, který po zavedení do jícnu dítěte dokáže z bránice, hlavního dýchacího svalu, citlivě snímat veškerou spontánní dechovou aktivitu a vyhodnocovat případné hrozící potíže. A to již u novorozenců s extrémně nízkou porodní váhou, od 500 gramů!
„Jednoznačně jde o revoluční změnu v tomto oboru. Senzor je extrémně přesný, dokáže snímat dech v intervalech 13 milisekund,“ přiblížil na setkání s novináři hlavní přínos nového ventilátoru profesor Richard Plavka, primář neonatologického oddělení porodnice U Apolináře, který je pyšný na úroveň neonatologické péče v Čechách: „V devadesátých, porevolučních letech jsme dohnali svět, úmrtnost nedonošených děti se u nás začala výrazně snižovat, díky novým technologiím, lékům a budováním specializovaných týmů,“ připomněl mimo jiné primář Plavka.
Zásadní částí NAVA ventilátoru je katetr, který prostřednictvím devíti senzorů snímá aktivitu bránice. „Jinak tato technologie je ve vývoji už zhruba dvacet let, ale vůbec poprvé je právě teď použitelná u takto malých pacientů. Jednou z překážek, které v minulosti nesplňovaly požadavky neonatologů, byla tuhost katetrů – dráždily trakt miminek. A pak hlavně pomalý hardware – mikroprocesory nebyly zdaleka na takové úrovni, na jaké jsou dnes,“ přiblížil podstatu unikátního plicního ventilátoru, za nímž stojí výzkumníci ze Švédska, docent Petr Kudrna. Biomedicínský inženýr působící na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie VFN a 1. LF UK s jistotou a úsměvem dodal: „Severští neonatologové jsou lídři oboru. A my jsme hned za nimi.“
„Spolupráce Vita et Futura s nadací Be Charity je dlouhodobá, v rámci nadačního fondu se snažíme získávat prostředky na zařízení, na která třeba ještě stát nedosáhne. Jsem v tomto případě jednak donátorem a současně i porodníkem, který chce udělat vše pro zdárný předčasný porod a posléze pomáhat našim neonatologům v péči o nezralé novorozence,“ přiblížil profesor Antonín Pařízek, porodník VFN, pedagog 1. LF UK a popularizátor vědy.
Gestor Vita et Futura (nadační fond stojí i za mezinárodní pomocí v rámci projektu České perinatologické ruce letí do Kambodže – pozn. red.) s uspokojením konstatoval: „Přes devadesát procent dětí, které se v Čechách narodí předčasně, přijde na svět na správném místě, tedy tam, kde je dokonalá neonatologická péče. Jakmile jsme se dozvěděli o možnosti pořízení tohoto unikátního přístroje, neváhali jsme a stalo se.“
Přístroj v celkové hodnotě 1,5 milionu korun byl porodnici U Apolináře zapůjčen na dobu pět let. Během jeho využití při péči o extrémně nedonošená miminka bude NAVA předmětem výzkumu; a to jak dechové aktivity novorozenců, tak jeho samotného – pro vývoj dalších, vylepšených verzí. A ošetřující personál, tedy ti, co jsou a budou s novorozenci skrze tento dar–ventilátor v každodenním nepřetržitém kontaktu? Ty už brzy čeká cesta za školením, do Finska.
Text a foto: Marcela Uhlíková
Datum: 25. 8. 2023
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208