Ve čtvrtek 23. března proběhlo tradiční zasedání Vědecké rady UK, na kterém byly oceněny tři významné osobnosti, jejichž profesní život je spojen s univerzitou. Pamětní medaile a diplomy předala rektorka UK Milena Králíčková.
Na březnovém zasedání Vědecké rady UK byli oceněni:
prof. MUDr. Pavel Haninec, CSc. (3. LF UK) obdržel stříbrnou medaili za významné celoživotní dílo v oboru neurochirurgie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na Univerzitě Karlově
Profesor Haninec po promoci v roce 1983 na Fakultě všeobecného lékařství (dnešní 1. LF UK) nejdříve působil na chirurgickém oddělení Vojenské nemocnice v Terezíně, poté na Anatomickém ústavu FVL UK a od roku 1989 na Neurochirurgické klinice 1. LF UK a ÚVN. Od roku 1998 je přednostou nově vzniklého Neurochirurgického oddělení FNKV, které se v roce 2000 stalo klinikou 3. LF UK. V roce 2002 se stal nejmladším profesorem v oboru. V letech 2003 až 2010 byl proděkanem 3. LF UK.
Hlavní náplní vědecké práce profesora Hanince je problematika léčby periferních nervů. V této oblasti zaznamenal několik vědeckých úspěchů. Napřed na poli základního výzkumu ve vývojové anatomii periferních nervů a obalů míchy, dále stanovil procesy a časové limity embryonální regenerace nervů, čímž umožnil chápání regeneračního potenciálu nervů obecně. Vytvořil experimentální a klinický model rekonstrukčních operací pažní pleteně, jeho sestava operovaných je největší na světě. Je pravidelně zván na nejprestižnější mezinárodní konference, je členem řady redakčních rad i odborným garantem celoživotního vzdělávání pro obor neurochirurgie ČLK.
prof. RNDr. Milan Tichý, DrSc. (MFF UK) získal historickou medaili za významný přínos v oboru fyziky povrchů a plazmatu a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na Univerzitě Karlově
Profesor Tichý je celý svůj studijní i profesní život spjat s Matematicko-fyzikální fakultou UK. Byl vždy průkopníkem nových technologií jak ve výzkumu, tak ve výuce a nemalou měrou se zasloužil o rozvoj počítačových sítí a laboratoří. Již více než půl století je také aktivním členem akademické obce Univerzity Karlovy. V letech 2005–2010 působil jako proděkan pro rozvoj a posléze v letech 2010–2014 jako prorektor pro investiční výstavbu UK.
Jeho vědecké úspěchy jsou spojeny s vývojem nových metod diagnostiky plazmatu, často docházejících až k hranicím aktuálních technických možností. Podílel se na mnoha mezinárodních projektech, včetně výzkumu jaderné fúze v rámci konsorcia EUROfusion. Je znám i svým osobitým a velmi milým přístupem ke studentům. Jeho krédo je „snažit se naučit studenty dělat věci pořádně“, což se mu i daří — potvrdily by to nejen téměř dvě desítky úspěšných doktorandů, ale i řada studentů, které učil či se kterými provozoval počítačové laboratoře.
JUDr. Jan Wagner (Rektorát UK) obdržel zlatou medaili za dlouholetou vynikající práci a zásluhy o rozvoj Univerzity Karlovy
Doktor Wagner je absolventem Právnické fakulty UK. Od roku 1973 pracoval na různých stupních státní správy v oblasti bytové politiky. Od roku 1992 pak působil jako ředitel odboru bytové politiky na Ministerstvu hospodářství ČR. O čtyři roky později nastoupil jako vrchní ředitel sekce bytové politiky na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. V dubnu 1999 se stal členem Správní rady UK a později i jejím předsedou. Od roku 2000 působil ve funkci ředitele Státního fondu rozvoje bydlení. V dubnu 2014 byl jmenován vedoucím právního odboru na Rektorátu UK. Doktor Wagner je pověstný nejen svou pílí, zodpovědností, ochotou, kolegialitou a vstřícností, ale i tím, že ho nikdy nepotkáte v rektorátním výtahu. Chodí vždy a pouze pěšky.
Text: Pavla Hubálková
Foto: Hynek Glos
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208