Na Univerzitě Karlově proběhl ve čtvrtek 30. června slavnostní podpis nové charty Asociace výzkumných univerzit. Pětice zakládajících univerzit se rozrostla o nového člena, kterým se od 1. července stává Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Asociace výzkumných univerzit ČR (AVU) si klade za cíl zlepšit postavení českých univerzit v mezinárodním srovnání i podporovat a rozvíjet excelentní výzkum. AVU vznikla v červenci roku 2019 a jejími zakládajícími členy byly Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Nyní se nově připojilo i Vysoké učení technické v Brně (VUT).
Ve čtvrtek 30. června se všech šest institucí sešlo v historické budově Karolina Univerzity Karlovy k podpisu nového společného prohlášení, takzvané Chartě AVU ČR. „Špičkové univerzity jsou nezbytným předpokladem ekonomické prosperity a kulturního bohatství státu a národa. Jsou součástí českého i evropského vysokoškolského a výzkumného prostoru. Z této pozice přispívají ke konkurenceschopnosti nejen České republiky, ale celé Evropy,“ uvedl v úvodu setkání rektor ČVUT v Praze a současný předseda AVU Vojtěch Petráček.
Podle něho je nezbytné, aby české vysoké školy, které mají ambici konkurovat těm nejlepším světovým univerzitám, koordinovaly své kroky a společně postupovaly na své misi k mezinárodní excelenci ve výzkumu a vzdělávání. „V nově vzniklé šestici členských univerzit jsou vyváženě zastoupeny všechny aspekty univerzitního vzdělávání a výzkumu pokrývané třemi širokospektrými univerzitami a třemi technickými univerzitami,“ upřesnil rektor Petráček a uvítal nového člena asociace – Vysoké učení technické v Brně (VUT).
„Pozvání VUT do Asociace výzkumných univerzit je přirozeným krokem dokonání partnerského propojení předních českých univerzit, na kterých tak studují v součtu téměř tři čtvrtiny vysokoškolských studentů a které společně generují více než tři čtvrtiny excelentního vědeckého výkonu na vysokých školách v České republice. Propojením výzkumného potenciálu v rámci Asociace se vytváří příležitost pro spolupráci špičkových výzkumných týmů na sdružených univerzitách, zvyšuje se mezinárodní konkurenceschopnost ve společném získávání prestižních výzkumných grantů a zviditelňuje se český vysokoškolský sektor v evropském i mezinárodním měřítku,“ řekl rektor brněnského VUT Ladislav Janíček.
Z hlediska českého vysokoškolského a výzkumného systému AVU reprezentuje více než padesát procent všech akademických a vědeckých pracovníků na českých veřejných vysokých školách. AVU dále spravuje více než šedesát procent všech zdrojů na výzkum a vývoj přicházejících na české veřejné vysoké školy. V rámci všech českých veřejných vysokých škol na členy AVU připadá téměř devadesát procent prestižní grantů Evropské výzkumné rady (ERC) a více než šedesát procent všech projektů z Horizontu 2020, v rámci nichž zastoupené univerzity čerpají téměř tři čtvrtiny prostředků plynoucích z Horizontu 2020 do českého vysokého školství.
Smyslem asociace je mimo jiné intenzivnější sdílení vědecké infrastruktury a zkušeností z tvůrčích, výzkumných a vzdělávacích činností. Členské univerzity se také hlásí k odhodlání prosazovat excelentní tvůrčí a vzdělávací činnost s bohatou mezinárodní spoluprací, zapojovat se do mezinárodních univerzitních konsorcií podporujících přenášení dobré praxe ve výuce a výzkumu, obsazovat místa akademických pracovníků otevřenými, zpravidla mezinárodními výběrovými řízeními, a k mnoha dalším cílům.
Text: Pavla Hubálková
Foto: Michal Novotný
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208