Urychlit vývoj léčiv, přístrojů nebo medicínských technologií je smyslem nového investičního fondu i&i Biotech Fund, který se včera představil ve Vlasteneckém sále Karolina. Podporuje převedení technologií z vědeckých ústavů a univerzit do praxe a na vstup do něj se připravuje i Univerzita Karlova prostřednictvím své dceřiné společnosti Charles University Innovation Prague (CUIP). Fond je určený pro medicínské spin-off společnosti, disponuje celkovou částkou 1,1 miliardy korun a každému vybranému vědeckému týmu přispěje v průměru 50 miliony.
Nový fond vznikl spoluprací Evropského investičního fondu (EIF) a i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Jeho součástí se nyní stane také Univerzita Karlova, respektive Charles University Innovation Prague (CUIP), kterou UK založila před třemi lety a jejímž cílem je právě přenos vědeckých poznatků z akademického prostředí do běžného života. „Jsme první česká vysoká škola, která do tohoto projektu přistupuje, protože zde vidíme obrovský potenciál podpory rozvoje transferu a nápadů, které na univerzitě mladí kolegové a kolegyně mají,“ vysvětlil smysl i&i Biotech Fund rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima s tím, že do něj dceřiná CUIP vstoupí už nikoli jako s.r.o., ale jako akciová společnost.
I&i Biotech Fund je vůbec první takovýto projekt v regionu střední a východní Evropy. Podobná možnost financování zde dosud chyběla.
„Jsme rádi, že se k nám CUIP připojí. Jde o první takovou investici Evropského investičního fondu v nových státech Evropské unie. Vznik startupu a spin-offu, ačkoli se v různých vládních materiálech skloňuje ve všech pádech, vůbec není jednoduchá záležitost,“ řekla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. „Je to především z důvodu toho, že i když tady máme infrastrukturu, prostředky, nápady, tak legislativní prostředí není jasné. Lidé, kteří se do toho pouští, čelí spoustě překážek. Je strašně důležité, že je tu někdo, kdo tu cestičku prošlapává, navzdory legislativním problémům, které to s sebou nese,“ dodala Zažímalová.
Akademie věd do fondu vstoupila prostřednictvím své firmy i&i Prague, která zastupuje jednotlivé ústavy akademie věd ve spin-off společnostech.
Spin-off firmy jsou na rozdíl od startupů více provázány s výzkumným ústavem či univerzitou, kde vznikla například nová technologie nebo prvotní myšlenka nějakého objevu, který je již laboratorně ověřen, ale ještě nezačal pomyslnou dlouhou cestu vývoje pro komerční využití. Právě o to se stará a pomoc s tím zajišťuje spin-off firma. „Pro přenos nových technologií je potřeba mít nejen dobré nápady či nové unikátní technologie s globálním potenciálem, které vycházejí z dlouholetého a poctivého výzkumu, ale také skvělou infrastrukturu – profesionální manažerské týmy, jež jsou schopny převratnou myšlenku efektivně uchopit a posunout ji dál. Usnadnit cestu například ke klinickému testování nebo vytvoření nějakého prototypu, aby se technologie či léčivo dostalo na trh a k pacientům,“ vysvětlil ředitel i&i Biotech Fund Jaromír Zahrádka.
TEXT: Jitka Jiřičková.
FOTO: Michal Novotný.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208