Lucie Horáčková • 20. května 2005

Rádio v režii studentských dobrovolníků


..vysílání se skupinou Khoiba


Rádio Akropolis (toho času ještě s názvem Rádio Strahov) vysílá již v roce 1992 jako studentský rozhlas po drátě v rámci kolejí ČVUT na Strahově. V roce 2000 mění osud rádia současný šéfredaktor Pavel Zelinka. Rádio Strahov se objevuje na intranetu, tedy na akademické síti a zanedlouho poté i v otevřeném internetovém vysílání. V roce 2002 dochází k zásadním změnám. Po domluvě s Palácem Akropolis se studio stěhuje do větších prostor a od února začíná vysílat s novým názvem. Začíná projekt, který je u nás dodnes jediným svého druhu.

Když mezi prvním a druhým patrem Paláce Akropolis přejdete železnou lávku, stačí sejít pár schodů a rozprostře se před vámi prosvětlená a prostorná místnost redakce, v jejímž středu dominuje okrová kostkovaná sedací souprava se stolem pokrytým velkým množstvím letáků, propagující nejrůznější kulturní dění. Přehlédnout nelze ani obrovskou informační nástěnku, na které najdete podrobný vysílací program nebo seznam redaktorů s kontakty. Po levé ruce je asi ta nejdůležitější místnost, vysílací studio, jehož zadní strana je pokryta sbírkou CD nosičů. Je tu nainstalovaná i web kamera pro zvědavé oko internetových posluchačů.

Pořady do vysílání se připravují v předtáčecím studiu. Jsou tady pozůstatky zařízení, pocházejícího ještě ze Strahova. Za oběma studii najdete ještě kancelář a „střižnu“, kde právě sedí sympatický mladík se sluchátky na uších a upravuje svůj pořad do finální podoby. Je to člen redakčního týmu, jehož počet se postupně vyšplhal až na 80 lidí. Na redakční práci se z podstatné části podílejí studenti, řada z nich studuje na Univerzitě Karlově. Práce v rádiu je přitom často i praxí v rámci jejich studia. Můžeme tady však zastihnout i moderátory, kteří už mají svá studentská léta za sebou. Všechny tyto lidi spojuje nadšení. Vykonávají svou práci dobrovolně, redaktoři nejsou placeni. Část programu je předtočená, živě se vysílá vždy od odpoledních hodin, nicméně posluchač nepozná rozdíl. „Bereme to podle principu. Nemá efekt vysílat pro studenty ranní show.“ objasňuje Jakub Bouček, šéfredaktor publicistiky. Časně ranní doba patří jukeboxu, kdy si každý může sám navolit, co chce poslouchat. Výběr je velký, na své si přijdou i opravdoví hudební fajnšmekři, prostor ve vysílání dostávají i menšinové hudební žánry.


Pokud byste chtěli nahlédnout pod pokličku téhle rozhlasové kuchyně, je zde celá škála zajímavých pořadů, o divadle, PC hrách, knihách, alternativních hudebních žánrech, cestování, internetu, filmových premiérách nebo výstavách. Jedním z pravidelných pořadů je také literární pořad LiPo, kde jsou představováni začínající talentovaní básníci a básnířky. Pořad uvádí na střídačku s kolegyní Lukáš Neubert alias Kocour v botách. „Nemám přímo rádio ambice, ale dělám to kvůli tomu, že se zabývám alternativní poezií. Vodím sem své známé a zvu do rádia hosty,“ svěřuje se student kulturologie Lukáš, který v redakci působí zatím dva měsíce. „Moje cesta sem do rádia vedla přes kamaráda, který tu taky dělá. Sháněli moderátora pro literární pořad, tak jsem využil příležitosti.“


„V současné době by redakce přivítala spolupracovníky, studenty UK, kteří by se podíleli na přípravě publicistických pořadů,“ říká Jakub Bouček. Rádio Akropolis totiž pravidelně vysílá pořad s názvem „Novinky na akademické půdě“, což je zpravodajství, věnující se praktickému dění na pražských VŠ. „Základem je chuť do tvůrčí činnosti a předpoklad naučit se mluvit do éteru. Pokud chce náš potencionální spolupracovník moderovat hudební pořad, je nezbytné, aby o muzice něco věděl a byla do velké míry jeho koníčkem. Stejně tak platí znalost oboru i pro vysílání publicistických pořadů.“ vysvětluje Jakub Bouček. Po ochutnávkách nejen z archivu Rádia Akropolis člověk může říci, že se vysílání výrazně odlišuje od zavedených pražských komerčních stanic. Potvrzují to i slova Jakuba, který dodává: „Rádio Akropolis nefunguje tak, že bychom obsazovali volný čas moderátorem, který bude „tlachat“ do mikrofonu a pouštět muziku. Takových rádií je celá řada a je to určitě dobře. My ale nechceme vytvářet další takové.“

Rádio Akropolis je členem studentské unie ČVUT, pracují v něm ale studenti z řady jiných vysokých škol, včetně Univerzity Karlovy. V současné době si ho můžete naladit přes internet ve formátech WMA, MP3 a Ogg Vorbis, přičemž Radio AKROPOLIS vychází vstříc posluchačům jak s velmi pomalým tak i velmi rychlým připojením. V Praze si pak signál Radia AKROPOLIS můžete naladit i v rozvodech kabelové televize. Podle redaktorů rádia Akropolis je i jeho další vývoj v rukou studentů. „Kdo by se chtěl do našeho snažení zapojit a pomoct nám právě třeba s informováním o akademickém dění, má do redakce dveře otevřené.“


Lucie Horáčková





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.